Mit veszítettünk az internettel?
- Gentischer Zsuzsa
- Feb 15
- 2 min read

Gyászt nem csak egy haláleset vagy egy szakítás, válás után érzünk, hanem az életünkben bekövetkező minden jelentősebb változás esetén. Gondoltál már arra, hogy az internet és a közösségi média megjelenésével mennyi mindent elvesztettél? Rengeteg dolgot nyertünk is, természetesen, de minden fejlődés, minden változás veszteséggel is jár.
Pamela Paul, a New York Times újságírója mindjárt száz dolgot összeszedett 100 Things We've Lost to the Internet c. könyvében. Ebből idézünk néhányat:
📳 A zavartalan jelenlét elvesztése
Amikor a telefonos értesítések, üzenetek nem léteztek, sokkal könnyebb volt teljesen jelen lenni abban, amit éppen csináltunk. Sem a pihenést, olvasást, sem a beszélgetéseket nem zavarta az állandóan beáramló információ. Emlékszem anyukám mennyire haragudott mindig, amikor vasárnap ebédidőben szólalt meg a telefon. Ma külön erőfeszítést kell tennünk, hogy senkinek a telefonja ne csörömpöljön egy családi étkezés alatt.
📳 A misztikum, a váratlan eltűnése
Habár Cseh Tamás dala már a 70-es években is a világ varázstalanításáról énekelt, az internet megjelenésével a maradék titokzatosság is odaveszni látszik. A 'nem tudás' varázsa elszállt, mert a telefonunkon két kattintással bármikor, bármilyen információt megtalálhatunk. Nagy segítség a GPS a navigációban, de elveszítjük azt, amikor a városban eltévedve új, ismeretlen helyeket fedezünk fel, vagy hogy meg kell szólítanunk a helyieket eligazításért.
📳 A csend halála
Az internet előtt nem voltak végtelen lejátszási listák, automatikusan elinduló videók sem. A csend azonban nem üresség, hanem a kreativitás melegágya lehet.
📳 Az unatkozás hanyatlása
Ugyanígy, az unatkozás sem semmittevés, hanem a képzelet, a fantázia, a kreativitás tere és ösztönzője.
📳 A magánszféra sérülése
A személyiségünk, az érdeklődésünk, a szeretett dolgaink olyan adatokká váltak, amivel a cégek kereskednek egymás között. Szívünk így mégis 'kartoték adat' lesz, többet tudnak rólunk, mint mi magunkról. Esetenként mi is túl sokat osztunk meg magunkról, pedig lehet, hogy egy bensőségesen megélt pillanat többet ér, mint a távoli ismerőseink elismerő like-jai.
📳 A barátságok megváltozása
Az internet előtt a barátságok a közös élményeken és az egymással való törődésen alapultak. Ma az az érzésünk lehet, hogy sokkal több emberrel vagyunk kapcsolatban, mégis több időt töltünk egyedül. A kapcsolatok sokszor felszínesebbé válnak.
Természetesen mindig van választásunk, hogy hogyan szeretnénk élni az életünket. A lényeg, hogy legyünk figyelmesek, tudatosak a változásokkal szemben, és keressük azt, amire valóban szükségünk van egy teljes, örömteli élethez. És fogadjuk el, hogy nem csak a gyász, hanem tulajdonképpen az életünk nagy része egymásnak ellentmondó érzések összessége.
Könyv: https://a.co/d/12GEIIj
Comments